o projekcie

Celem projektu „Zbadaj się Kotku” jest popularyzacja testowania w kierunku HIV w Punktach Konsultacyjno - Diagnostycznych. 
Wielu młodych ludzi nie wie o możliwości wykonania anonimowego i bezpłatnego badania, niektórzy słyszeli o istnieniu PKD, ale boją się wizyty, rozmowy, badania, a nawet wyjścia z domu. W obliczu pandemicznej izolacji wiele osób straciło poczucie bezpieczeństwa. Nasz projekt to stworzenie animacji, w której bohater będzie stopniowo przełamywał swoje lęki, oswajał się z tematem badania, wizyty w PKD, rozmowy, wykonania testu, odbioru wyniku dodatniego oraz leczenia.
Projekt jest adresowany do szerokiej grupy odbiorców młodzieży i dorosłych.
   Doświadczenie pracy w różnych ośrodkach medycznych pokazuje, że niewiele osób wie o możliwości bezpłatnego, anonimowego testowania w PKD. Prywatne i publiczne placówki opieki zdrowotnej gromadzą dane personalne pacjentów, co może generować lęk przed wykonaniem badań. W obliczu epidemii COVID-19 lęki już istniejące połączyły się z nowymi obawami. Izolacja i nowe zagrożenie pogorszyły funkcjonowanie wielu osób.
Animacje, które będą umieszczone na stronie dedykowanej projektowi zwracają uwagę na problem lęku dotyczącego całego procesu związanego z wykonaniem badania, jak również lęku, który może wynikać z sytuacji epidemicznej oraz osobistych problemów klientów i klientek.
   Naszym celem jest promocja testowania poprzez zaprezentowanie sposobów na zmniejszenie lęku w atrakcyjnej oraz oryginalnej formie animacji komputerowej i rysunkowej. Filmy inspirowane są wywiadami z konsultantami ds. AIDS/HIV, w których doświadczeni doradcy opowiadali o skutecznych sposobach obniżenia poziomu lęku osób korzystających z poradnictwa. Na podstawie tych wywiadów autorka projektu napisała i obroniła pracę magisterską na kierunku bioetyka UW. Stanowią one inspirację do scenariusza 3 odcinkowego cyklu animacji, których bohaterem jest uczłowieczony kot, elegancki, inteligentny, ale też dziki i pełen obaw. Śledzimy jego historię od momentu refleksji nad możliwością wykonania testu, przez wizytę w PKD do momentu diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Towarzyszymy mu w procesie oswajania się z seropozytywnością. Celem filmów jest również „ocieplenie wizerunku” osoby zakażonej.
Rysunkowego kotka, który edukował o HIV poznaliśmy w ubiegłym roku. Bał się wtedy testu w kierunku zakażenia wirusem. Badanie dało wynik pozytywny i kotek żyje z HIV. W tym roku łódzka Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro pokaże jego dalsze losy – leczenie HIV, ale też profilaktykę zakażeń przenoszonych drogą płciową. Pierwszy z serii tegorocznych filmów można zobaczyć już od dzisiaj na stronie www.zbadajsiekotku.pl. Projekt finansowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Ubiegłoroczny serial pokazał kotka, który przeżył szalony marzec i bardzo bał się testu na HIV, ale w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym konsultant pomógł mu przejść cały proces badania i odbioru wyników. Pierwszy tegoroczny film pokazuje seropozytywnego bohatera, który rozpoczął terapię. Zdaje on relację z wizyty u specjalisty chorób zakaźnych swojej papudze Poli. Podkreśla, jak ważne jest dobranie odpowiednich leków i trzymanie się wytycznych lekarza. Dzięki takiemu postępowaniu osoba żyjąca z HIV osiąga niewykrywalny poziom wiremii (zbyt mała ilość wirusa we krwi do wykrycia w teście). Nie oznacza to wyleczenia, ale fakt, że osoba taka nie zakaża partnerów.

„Osoby żyjące z HIV, które szybko rozpoczynają terapię i nie przerywają jej, osiągają niewykrywalną wiremię. Jest to skuteczna profilaktyka ich partnerek/parterów seksualnych. Popularyzowanie historii „niewykrywalnych” to sposób zachęcenia do szybkiego leczenia, a więc profilaktyki dalszych zakażeń” – mówi Kinga Stępniak z Fundacji Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, pomysłodawczyni oraz koordynatorka projektu. – „Chcemy dotrzeć z informacjami przekazywanymi w naszych filmach jak najszerzej. Dlatego chociaż nasi bohaterowie mówią po polsku, to filmy będą dostępne również w wersji z angielskimi oraz ukraińskimi napisami”.

Kolejne filmy z kotkiem będą przybliżały tematykę HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także PrEP, czyli profilaktyki przedekspozycyjnej. Jak wyjaśnia Kinga Stępniak „PrEP to tabletka, którą należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby chroniła przed zakażeniem HIV. Jest to rozwiązanie dla kogoś, kto z różnych powodów nie akceptuje innych możliwości ochrony przed tym wirusem.”

„Liczba nowych diagnoz zakażeń HIV w Polsce rośnie. W ubiegłym roku było ich aż 2384. Za tak duże liczby odpowiada czas pandemii, kiedy mniej się testowaliśmy oraz wojna i wywołana nią migracja. Najważniejsze jest jednak, że nadal nie nauczyliśmy się, że zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas. Nie boimy się i nie chronimy. A przecież nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Dlatego tak ważne są akcje edukacyjne takie jak ta z filmami o kotku. Polecam” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.