bądź zdrowy

W PKD wykonasz bezpłatnie i anonimowo badania w kierunku HCV, HIV i kiły
prep.edu.pl
Bardzo dziękujemy panu Markowi Hojdzie i rodzinie pana Jacka Bukowskiego za zgodę na wykorzystanie utworu „Mam taki bilet”.

W Polsce zwiększa się liczba osób zakażonych HIV.
Wśród nich są zdiagnozowane i zdiagnozowani także poza granicami naszego kraju. Osoby żyjące z HIV, które szybko rozpoczynają terapię i nie przerywają jej, osiągają wiremię niewykrywalną, co jest skuteczną profilaktyką zakażeń ich partnerek i partnerów seksualnych. Spopularyzowanie historii „niewykrywalnych” to sposób na zachęcenie do szybkiego leczenia, a więc profilaktyki dalszych zakażeń. Tworzymy animację, o tytule „Bądź Zdrowy Kotku” i zapraszamy do udziału w tworzeniu scenariusza osoby zakażone, niewykrywalne. Wybrana historia to animacja, której bohaterem jest uczłowieczony kot. Jest to kontynuacja projektu #zbadajsiekotku, którego ostatni odcinek (publikacja 10.2022.r ) ukazuje sytuację osoby, która dowiaduje się o swojej seropozytywności.
Kolejnym filarem profilaktyki HIV jest diagnozowanie i leczenie infekcji przenoszonych drogą kontaktów seksualnych. Infekcje, te zwiększają ryzyko zakażenia HIV.
Niestety doświadczenie pracy w PKD pokazuje, że młodzi ludzie nie mają wiedzy o STI. Planujemy zrealizować kolejną animację, której koci bohater przejdzie krótki kurs szkoleniowy na temat profilaktyki, zakażenia i diagnozowania kiły, HCV, HBV, rzeżączki, chlamydiozy, HPV. Będzie trochę atrakcyjnych infografik, trochę pytań i wątpliwości bohatera, na które uzyska przystępną odpowiedź. Filarem profilaktyki zakażeń HIV jest PrEP.  
Trzecia animacja, będzie przedstawiała historię bohatera, który krok po kroku rozpoczyna i stosuje ten rodzaj profilaktyki. Tutaj również planujemy współpracę z użytkownikami PrEPu w tworzeniu scenariusza filmu.
Praktyka doradcy PKD pokazuje, ze osoby korzystające z poradnictwa mają zbyt mało informacji na temat PrEPu. Jest mała świadomość społeczna w zakresie jego skuteczności.